Reklam

21 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

21 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

21.haftalık gebelikte bebeğiniz yavaş yavaş hareket etmeye başlar ve bu hareketleri hissedebilirsiniz.Bazı bebekler çok hareketli olurlarken bazıları ise daha az hareket eder.Bu yüzden eğer bebeğinizin hareketleri yavaşsa yada çok fazlaysa endişeye kapılmayın.Bu hareketlerin sıklığı bebekten bebeğe değişebilir.

Diğer bir yandan bebeğinizin duyuları da geliştiği için seslere karşılık verebilir.Sizin sessinize karşılık bebeğinizin tepki vermesi sizin annelik hislerinizi daha da güçlendirecektir.

21 Hafta Gebelik Kaç Aylık Olur?

21 hafta gebelik toplamda 147 gün eder.Bu 147 gün gebelikte toplam 4 ay 27 gün yol aldığınızı gösterir. 4. ayın sonralarına yaklaşırken yavaş yavaş 5 . ayda yaşayacağınız gelişimleri hissedebilirsiniz.

21 Haftalık Bebek Kilosu

21-haftalik-bebek-kilosu

21 haftalık bebeğin kilosu yaklaşık olarak 310 gram civarındadır.Boyu ise 17 ile 18 santim arasında olabilir.21 haftalık bir bebeğin boyutları doğum sırasındaki haline kıyasla çok küçüktür.Doğuma kadar daha çok büyüyüp çok daha gelişecektir.

21 Haftalık Bebek Gelişimi

21-haftalik-bebek-gelisimi

  • Bebeğiniz bu dönemde bilinçli bir şekilde hareket etmeye başlar.Bebeğin hareketleri bebektene bebeğe değişebilir.
  • bebeğinizin ileride çıkartacağı dişler bu dönemlerde diş eti altlarında yavaş yavaş oluşmaya başlar.Diş oluşumunda en önemli etken madde florürdür.Yediğiniz gıdalarda bu minerali almaya dikkat edin.
  • Yine bebeğinizin bağırsak hareketleri de bu dönemde görülür.
  • Bebeğiniz bu dönemde ağzı ile amnion sıvısını yutabilir.Bu sayede boşaltım sistemi de devreye girerek amnion sıvısına idrarının yapabilir.

21 Haftalık Bebek Görüntüsü

21-haftalik-bebek-goruntusu

21 haftalık bebeğin 3 boyutlu ultrason cihazındaki görüntüsü yukarıdaki gibidir.Bebeğinizinde 3 boyutlu ultrasondaki görüntüsü buna benzer olucaktır.Bu dönemde bebeğinizin büyüklüğü muzun büyüklüğü kadardır.

21 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

21-haftalik-gebelikte-dikkat-edilmesi-gerekenler

  • Bu dönemde de diğer dönemlerde olduğu gibi öncelikli olarak moralimize ve motivasyonunuza dikkat etmeniz gerekir.Mutlu olmanız vücudunuzun daha düzenli çalışmasına ve bebeğinizin saha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Bu dönemde evcil hayvanınız varsa onunla fazla yakınlaşmamanız gerekebilir.Evcil hayvanınınız dışkısında bulunan parazitlerden ötürü bu parazitlerin size geçme ihtimali bulunur.
  • Diğer bir yandan yediğiniz sebzeleri ve meyveleri iyi yakamanız gerekir.Bu dönem sizin hassas olduğunuz bir dönemdir ve bu dönemde mikroplar hem sizin sağlınız hemde bebeğinizin sağlığı için risk teşkil edebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık