Reklam

22 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

22 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

22. hafta gebelikte artık vücudunuz yavaş yavaş kendini doğuma hazırlar.Memelerinizin baş kısımlarında eski haline göre daha fazla koyulaştığını görürsünüz.Bu bebeğinizin algılamasına yardımcı olmak için vücudunuzun oluşturduğu bir durumdur.Bu haftda da en dikkat etmeniz gereken bölgeniz belinizdir.

22 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

22. haftalık gebelik  gebeliğiniz başladığından beri toplam 154 gün tükettiğinizi gösterir.Bu 154 gün 5 ay 4 güne tekamül etmektedir.Gebelikte 5. ayınıza girmiş bulunmakta ve 5. ayın etkilerini yaşamya başlamaktasınızdır.

Gebelikte 22 Hafta Annedeki Değişiklikler

gebelikte-22-hafta-annedeki-degisiklikler

 • Bu dönemde öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şey beslenmeniz.Sindirim sisteminiz bu dönemde çok yavaş çalışır ve oldukça hassastır.Bu yüzden olabildiğince baharatlı gıdalar tüketmemeye ve ağır yağlı yiyecekler yememeye çalışın
 • Büyüyen karnınız diyaframa baskı yaparak derin nefes almanızı önler.Bu konu da endişeye kapılmayın.Vücudunuz daha sık nefes almanızı sağlar.Bu sayede gereken oksijeni almış olursunuz.
 • Metabolizma faaliyetleriniz iki kat daha artacaktır.Yani kendinizle birlikte bir canlıya daha sahipsiniz.Bu yüzden su tüketimlerinizi arttırmanız gerekir.
 • Duygusal değişiklikler yaşayabilirsiniz.Etrafınızdaki eşiniz ve dostlarınız içinizde bulunduğunuz dönemi anlayacaklardır.Gösterdiğiniz ani reaksiyonları fazla kafanıza takmayın
 • Bu dönemde kendinizi güzel bir tatile çıkmış gibi hissedin ve her istediğinizi yapmaya çalışın.Sizin mutlu olmanız bebeğinizinde mutlu olması demektir.

22 Haftalık Bebek Kilosu

22-haftalik-bebek-kilosu

22 haftalık gebelik boyunca bebeğinizin kilosu 350 grama ulaşmış durumda.Boyu ise 19-20 santim arasında değişebilir.Bu değerler standart değerler olup bebeklerinin genelinin kilo ve boy toplamları hesaplanarak yapılır.Bebeğinizi bu değerlerin altında yada üstünde olabilir.

22 Haftalık Bebek Görüntüsü

22-haftalik-bebek-fotografi

22 Haftalık Bebek Gelişimler

22-haftalik-bebek-gelisimler

 • Bebeğinizi bu dönemde parmaklarını emebilir.
 • Bu dönemde bebeğinizin göz bölgesinde özellikle göz kapaklarında gelişmeler görülür.
 • Diğer gelişen bölgeleri arasında tırnakları bulunur
 • Bebeğinizin cinsel organı da bu dönemde gelişmeye başlar

22 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

22-haftalik-gebelikte-dikkat-edilmesi-gerekenler

 • Bu dönemde stresten uzak durmaya dikkat edin.Stres vücudunuzu olumsuz yönde etkiler ve bazı bağışıklık sisteminizin düşmesine sebep olur.Bunun sonucunda hamilelik döneminde bazı hastalıklara yakalanabilirsiniz.
 • Vitamin ve mineral bakımından yüksek meyve ve sebzeler tüketin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık