Reklam

33 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

33 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

33. haftaya girilirken bazı anne adaylarının karınları diğer anne adaylarına göre daha az çıkıktır.Eğer sizde bu durumda bir anne aday iseniz bu durumun sebebini bebeğinizde aramayın.Bu tamamen sizin fiziki yapınızla alakalı bir durumdur.Bazı annelerin karın kasları daha sıkı olduğu için karının dışarı doğru sarkması daha az olabilir.

33 Hafta Gebelik Kaç Aylık Olur?

33 haftalık gebelik sizin gebelik süresince toplam  231 günü geri de bıraktığınızı gösterir.Bu da toplamda 7 ay 21 güne tekamül eder.Yani 7. ayınızı bitirmek üzeresiniz.

33 Haftalık Bebek Kilosu

im Inkubator

33 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 45 santim civarlarındadır.Bebeğinizin kilosu ise 2 kilogram civarlarındadır.Bebeğin boyutu ve kilosu önceki haftalara göre daha fazladır ve anne karnındaki amniyon sıvısı da bu haftalarda artış gösterir.

33 Haftalık Bebek Gelişimi

33-haftalik-bebek-gelisimi

31. haftadan itibaren annenin plasentasının içerisindeki amniyon sıvısı 33. haftaya kadar artış gösterir ve 33. haftaya kadar maksimum seviyeye ulaşır.33. haftadan itibaren annenin karnındaki amniyon sıvısı artık sabit kalacaktır.

Annenin plesantasının içerisinde bulunan amniyon sıvısı kesinlikle steril bir sıvıdır.Bebeğiniz bu sıvıyı akciğer yada deri yoluyla alır.Ayrıca bebeğinizin vücudundan dökülen tüyler ve deri hücreleri de bu sıvı içerisinde bulunur.Amniyon sıvısını kullanan bebek idrarını yaparak bu sıvının eksikliğini gidermiş olur.Akciğer ve idrarla bebeğin vücuduna geçen amniyon sıvısı buralardan bebeğin kanına karışır.

33 Haftalık Bebek Görüntüsü33-haftalik-bebek-goruntusu

33 haftalık bebek görüntüsü yukarıda görüldüğü gibi 4D ultrasonda çekilmiştir.Bebeğinizde görüntüsü de bu bebeğin görüntüsüne benzeyebilir.Hastanelerimizin çok azında 4D ultrason cihazları kullanılır.

33 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu dönemde bebeğinizin vereceği tepkileri net olarak hissedebilirsiniz.Eğer bu tepkiler konusunda endişeleriniz varsa bunu doktorunuzla paylaşabilirsiniz.
  • Bu dönemde kilo alma endişesiyle yemenizi kısmayın.Hamilelikten sonra spor ve diyet yaparak aldığınız kilolardan kurtulabilirsiniz.
  • Eğer bu dönemde şiddetli mide bulantısı,karın ağrısı,bulantı ve kusma yaşıyorsanız gebelik zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz.Bu gibi rahatsızlıklarını şiddetli derece varsa en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık