Reklam

A Vitamini Nelerde Bulunur?

A Vitamini Nelerde Bulunur?

A vitamini nelerde bulunur yada A vitamini hangi besinlerde bulunur sorusu genellikle a vitamini eksikliği sonucundan rahatsızlıklar yaşayın insanlar tarafından oldukça sık sorulan sorulardır.A vitaminin en önemli özelliği göz sağlığını korumasıdır.Retinadaki pigmentlerin üretiminde etkin bir rol oynayarak gözlerin görme yetisini arttırır.A vitaminleri bitkisel yada hayvansal gıdalarda bulunabilir.

A vitamini eksikliğinde ortaya çıkan göz rahatsızlıklarının başında göz kuruluğu,görme bozuklukları,gece körlüğü bulunur.A vitaminin yanında göz sağlığı açısından faydalı olan vitaminler arasında E ve C vitaminleri de bulunur.

1. Patates

potatoes-e1373375879902

Yemeklerde sıklıkla kullandığımız patates a vitamini bakımından oldukça zengin bir yiyecektir.100 gram patatesinde vücut için gerekli olan 900 birim a vitamini bulunur.Patates kızartma olarak da sıklıkla tercih edilen bir yiyecektir.Patatesin kızartmalardaki lezzetini kimse inkar edemez.Fakat patatesi kızartma olarak kullanmak patatesin bütün besin değerini öldürür ve kızartmalarda kullanılan yanmış yağ da kalp ve damar rahatsızlıkları için davetiye çıkartır.Bu yüzde patatesin vitamin ve minerallerinden yararlanmak isteyen tüketiceler patatesi yemeklerde daha sağlıklı kullanması gerekir.

2. Ciğer

A vitamini bakımından en zengin yiyecek olarak ciğeri(dana,kuzu) gösterebiliriz.100 gramında 21.000 birim a vitamini içeren ciğer besinler arasıda a vitamini zenginliği açısından birinci sırada yer alır.Fakat ciğer yüksek kolesterol içerdiği için tüketimine dikkat edilmesi gerekir.Özellikle kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişilerin ciğer tüketimine dikkat etmeleri gerekir.Tavuk ciğeri de dana ve kuzu kadar olmasa da a vitamini bakımından zengin bir besindir.

3. Yumurta

Yumurta diğer diğer besin gruplarına göre daha az oranda a vitamini içeriyor.100 gramında 150 birim a vitamini bulunan yumurtanın sadece sarısında a vitamini bulunuyor.

4. Marul

marul_62533

a vitamini bakımından zengin olan marul türleri kıvırcık ve yeşil yapraklı olanlardır.100 gramında 400 birim a vitamini bulunan marulda az da olsa günlük a vitaminin bir kısmını karşılayabilir.

5. Tereyağı

5134_0000682_tonya-tereyagi-500-gr

Tereyağı da özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olarak görülen bir yiyecektir.Tereyağı da yine kalp rahatsızlıkları bulunan kişiler tarafından tüketilmesine dikkat edilmesi gereken bir yiyecektir.100 gramında toplam 700 birim a vitamini içeren tereyağı a vitamini açısından zengin yiyecekler arasıda bulunur.

6. Havuç

havuc-nasil-bir-bitkidir_646x340

Havuçta a vitamini bakımından en zengin besinler arasında bulunmaktadır.Havuç içerisinde en ağır basan vitaminin başında a vitamini gelir.Havuç içerisinde a vitamininden sonra en fazla bulunan vitamin c vitaminidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık