Reklam

Bebeğim Kafasındaki Şişlik

Bebeğim Kafasındaki Şişlik

Kafatası bölgesi yetişkin bireylerde önemli olduğu kadar bebeklerde de aynı önemi taşımaktadır.Kafaya alınacak darbeler beyinde kalıcı hasarlara yol açmaktadır.Hatta şiddetli alınacak darbeler ölümlere bile yol açmaktadır.Bebeklerin de özellikle yani doğan bebeklerinde en çok korunması gereken bölgelerden birisi kafa bölgesidir.

Eğer bebeğinizin kafasına darbe alması sonucunda bebeğinizin ağlaması dinmiyorsa ve sürekli acı çektiğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir hekime göstermeniz bebeğinizin salığı açıdan önemlidir.

Bebeğin Kafasında Şişlikler Neden Olur?

Bebeğin Kafasında Kaza Sonucun Oluşan Şişlikler

Bebeğiniz aldığı darbenin şiddetine bağlı olarak kafasındaki şişlik oluşabilir.Aldığı darbenin şiddetinin büyüklüğüne göre bebeğin kafasındaki şişme artabilir.

Bebeğin kafatasının gelişmemiş olmasından dolayı alınan darbenin şiddetine bağlı olarak bebeğin kafatasında bozulmalar görülebilir.Kafasına şiddetli darbe alan bebeklerde şiddete bağlı olarak zeka geriliği de görülme ihtimali vardır.

Bebeğin Doğum Anomalilerinden Kaynaklı Şişlikler

Bebeğin doğum anomalilerinden dolayı kafalarında şişlikler görülmesi sık rastlanan bir durum değildir.Bu durum bebekte kalıcı şişliklere sebep olabilir.

Doğum anomalilerinin nedenleri arasında annenin hamilelik döneminde kullandığı ve vücudunun reaksiyon gösterdiği ilaçlar yada hamilelikte geçirdiği rahatsızlıklar gösterilebilir.

Annelerin Doğum Öncesi Vücudunda Oluşan Tümörlerden Kaynaklı Şişlikler

Bu şişlikler bebeklerde en nadir görülen şişliklerdir.Annelerin doğum öncesinde radyasyona maruz kalmaları sonucunda oluşur.Radyasyona maruz kalan anne adayın vücudunda yapısal değişlikler görülür.Bu yapısal değişikliklerden bebekte etkilenebilir.Bu yapısal değişikler arasında bebeğin kafasında oluşan anormal şişliklerde bulunur.

Anne adayının gebelik döneminde kullandığı ilaçlarda bebeklerde tümör tarzı şişliklerin oluşmasına sebep olur.Anne adayının kullandığı ağır ilaçlar bebeklerin sağlığını da doğum öncesi olumsuz etkilemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık