Reklam

Bebeğin Tek Gözünden Yaş Gelmesi

Bebeğin Tek Gözünden Yaş Gelmesi

Yeni doğan bebeklerde en hassas olan bölgelerden bir tanesi de göz bölgesidir.Özellikle bebeklerin göz yaşı kanalları yetişkin bireylere göre daha dar ve daha hassas olur.

Göz yaşının ana işlevi gözü korumak ve gözde biriken ve çevreden gelen zararlı maddeleri göz yaşı kanalları ile burunu ileterek gözü korumaktır.Yapılan araştırmalarda 100 bebeğin 20 sinin göz yaşı kanalı tıkanıklığı yaşadığı tespit edilmiştir.

Bebeklerin Gözünden Yaş Gelmesinin Nedenleri

  • Bazı bebeklerin doğum esnasında göz yaşı kanalları yapışık olabilir.Bebeğin doğduktan sonra ilk ağlamasıyla beraber yapışık olan göz yaşı kanalları genelinde açılır.Bazı bebeklerde bu ağlama esnasında da göz yaşı kanalları açılmadan kalabilir.
  • Bebeklerde nadir görülen göz nezlesi vakası bebeklerinin gözlerinin sürekli yaşlanmasına neden olabilir.Eğer bebeğinizin gözlerindeki yaşlanma sürekli hale gelir ve geçmezse en yakında sürede bebeğinizi uzman bir hekime göstermeniz gerekir.

Bebeğin Tek Gözünden Yaş Gelmesi Nasıl Önlenir?

  • Bebeğinizin gözünden sürekli yaş gelmesi durumu uzun süreli değilse ve çapaklanma oluyorsa öncelikle yapmanız gereken yöntem bu çapaklanmaları temizlemektir.Temiz bir bezi temiz bir suda ıslatarak önce bebeğinizin gözündeki sarımtırak yada yeşilimtırak çapakları temizlemeniz gerekmektedir.
  • Bebeğinizin gözündeki çapaklanmaları temizledikten sonra bebeğinizin göz altında burununa yakın olan bölgedeki göz yaşı kanallarına hafif yarım daire şeklinde masaj yapmanız bebeğinizi rahatlatacaktır.Bu masaj bebeğinizin göz yaşı kanallarının açılmasına yardımcı olacaktır.
  • Eğer çapaklanma bebeğinizin gözünü temizlemenize ve masaj yapmanıza rağmen devam ediyorsa bebeğinizin gözüne antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir.Bu tedavinin uygulanabilmesi için en kısa sürede bebeğinizi uzman bir hekime götürmeniz gerekir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık