Reklam

Bebeklerde Göz Çapaklanması Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Göz Çapaklanması Masajı Nasıl Yapılır?

Göz çapaklanması göz yaşı kanallarının tıkanması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.Bu rahatsızlık bebeklerde de aynı sebepten ötürü görülür.Bebeklerde göz çapaklanmasına yol açan göz yaşı kanallarının tıkanmasının asıl görevi gözün rahat hareket etmesini sağlamaktır.Göz yaşı bezlerindeki göz yaşı fazlalığı göz yaşı kanallarıyla burun içerisine aktarılır.

Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Belirtileri Nelerdir?

  • Gözlerde sarı akıntı ayda yeşil renkte bir akıntı oluşuyorsa ve bu akıntılar sabah bebekte çapak şeklinde görülüyorsa
  • Göz kapakları çevresinde yada kirpiklerde  iltihap şeklinde görülen akıntı
  • Göz kapaklarında çevresinde görülen şişmeler
  • Göz kapakları çevresinde ve gözde görülen kızarıklıklar

Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Nedenleri Nelerdir?

Genel sebep yetişkinlerde de olduğu gibi bebeklerde de gözyaşı kanallarının tıkanmasıdır.Göz yaşı kanalları özellikle yeni doğanlarda gelişimini tam tamamlamıştır ve bu kanallar oldukça dardırlar.Bu yüzden bu gözyaşı kanalları kolaylıkla tıkanıbilir.Gözyaşı kanallarının tıkanması sonucunda göz yaşı gözlerden burun içerisine akamaz ve bu göz yaşı gözlerde çapaklanmaya neden olur.

Bebeğinizin gözlerinde çapaklanmanın yanı sıra gözleri de sürekli yaşlı olur.Bu yukarıda bahsettiğimiz sebepten ötürü göz yaşının burun içerisine akmaması sonucunda olur.

Göz çapaklanmasının bir diğer nedeni ise göz nezlesidir.Bu hastalık bir virüs yada bakteri tarafından göze geçer.Eğer çapaklanma kısa sürede geçmediyse bu bebeğinizin göz nezlesine yakalandığının belirtisi olabilir.Böyle bir durumda en yakın zamanda uzman bir hekime gitmeniz gerekir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Masajı

Göz masajını yapmadan önce bebeğinizin gözündeki sarı akıntı ve çapakları temiz bir bezi temiz bir su ile ıslatarak silin.

Gözyaşı kanalları göz ile burun arasındaki bölgede bulunmaktadır.Bebeğinizin bu bölgede hafif bir şişkinlik olduğunu görürsünüz.Masaja başlamadan önce ellerinizi iyice temizleyin.Çünkü gözler mikrop,bakteri ve virüsler için hassas birer bölgedir.Ellerinizin temiz olduğu kanısına vardıktan sonra bebeğinizin göz ile burun arasındaki bölgeyi hafif hafif yarım daire şeklinde olucak şekilde ovalayın.Bunu 10 yada 15 tekrarda yapmanız ideal olucaktır.Günde ise 5 yada 6 kez gün içerisinde bebeğinize bu masajı yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık