Reklam

Bebeklerde Topuk Kanı Yüksek Çıkarsa Ne Olur?

Bebeklerde Topuk Kanı Yüksek Çıkarsa Ne Olur?

    Topuk Kanı Testi Nedir?

   Yeni doğan bebeklerimizin en geç bir hafta içinde mümkünse doğduğu gün ilk gıdasını aldıktan sonra topuğundan alınan kan ile yapılan test tir.

 

        Bebeklerde Topuk Kanı Neden Alınır?

   Yeni doğan bebeklerin fiziki muayenelerinde neredeyse hiçbir şey anlaşılamaz.

Bu sebeple topuk kanı testine başvurulur ve böylelikle bebeklerimizin

metabolik rahatsızlıkları, kronik hastalıkları, zeka geriliği oluşturacak etkenler, hipertroid gibi birçok önemli hastalığın erken teşhis edilmesi ve hemen tedaviye başlanması sağlanır

 

     Topuk Kanı Sonucu Nereden Öğrenilir?

   Bebeklerimiz doğduğunda alınan topuk kanı sonuclarında tekrar test yapılması gereken aileler dışında diğer ebeveynlere tekrardan ulaşılmaz  fakat tekrardan test yapılması gereken ailelere ulaşabilmek çok önemlidir bu sebeple topuk kanı testi sırasında verilen form eksiksiz , yanlışsız ve dikkatlice doldurulmalıdır.

 

     Bebeklerde Topuk Kanı Kaçkez Alınır?

   Yeni dünyaya gelmiş bebeklerden alınan topuk kanları labaratuvarlarda incelenir ve en geç üç hafta içinde sonuçlar belli olur. Bu sonuçlara göre tekrar topuk testi yapılması gereken bebeklerin ebeveynlerine ulaşılarak ikinci kez topuk kanı alınır ve bir problem teşhis edilirse tedaviye başlanır. İkinci kez topuk kanına çağrılırsanız endişelenmenize gerek yok bu bir sorun olmasından çok ilk kan alındığında verimsiz bir uygulama yapılmasından kaynaklıdır genelde bunlar ilk topuk kanının bebek doğduktan sonraki 24 saatten önce alınması, bebek yeterli besin almadan alınması, ilk topuk kanı alındığında bebeğin antibiyotik kullanmış olması, bebekte kan değişimi olması gibi etkenlerdir. Fakat kesinlikle bu testi geciktirmemelisiniz eğer bir problem var ise bunda erken teşhis çok çok önemlidir örneğin bir bebekte zeka geriliği ilk 15 günde tespit edilip tedaviye başlandığında bu durum tamamıyla tedavi edilebiliyorken 1- 1.5 ay sonra aynı teşhis yapıldığında kalıcı sorunlar yaşanabiliyor.

 

        Topuk Kanı Sonuçları Kaç Günde Çıkar?

   Topuk kanı test sonuçları genelde 3 hafta içerisinde çıkar. Şüpheli yada olumsuz bir durumda ailelere geri dönüşler yapılır eğer herhangi bir problem yada testi şüpheli duruma düşürecek bir eksiklik yok ise geri dönüş sağlanmaz.

 

       TSH Değerinin Yüksek Çıkması?

   Bebeklerde alınan topuk kanının sonuçlarında TSH değeri yüksek çıkmış olabilir çoğu zaman ilk testten sonra bu durum değişiyor bağzen ilk testlerde hatalar oluşabilir ancak ikinci ve diğer testlerde de TSH değeri yüksek çıkarsa bu derhal tedaviye başlanması gereken bir durumdur.

   Vücudumuz için çok önemli olan, enerji sağlamak için gerekli olan tiroid (T3veT4 ) hormanları TSH salgısı ile  oluşur. Tiroid yetmezliği kendini TSH seviyesinin yüksekliği ile belli eder ve bir an önce uzman kişilerce tedavisene başlanması gerekir. Günümüzde yeni doğan bebeklerde yapılan topuk kanı testi ile birlikte erken teşhis TSH yüksekliği ve buna benzer sorunlar hızlıca tedavi edilebilmekte

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık