Reklam

Beyaz Leblebi Kilo Yapar Mı?

Beyaz Leblebi Kilo Yapar Mı?

Kuruyemişlerin geneli insan metabolizması açısından faydalıdır.Bazıları yüksek oranda protein,mineral ve vitamin içerirken bazılarında ise yüksek oranda şeker bulunur.Bu yüzden her kuruyemiş kilo verdirir diyemeyiz.Örneğin fındıkta yüksek oranda protein bulunurken üzüm kurusunda ise yüksek oranda karbonhidrat bulunur.

Fındıktan üzüm kurusundan bahsetmişken asıl konumuz olan leblebiye gelelim.

Beyaz Leblebi Kaç Kaloridir?

beyazleblebi

100 gram tuzlu leblebinin içerisinde bulunan kalori miktarı 164’tur.Tuzlu beyaz leblebi ile tuzsuz beyaz leblebi arasında kalori farklılıkları olabilir.

100 gram leblebinin içerisindeki genel değerler şunlardır:

enerji : 164 kcal

Protein : 8.86 g

yağ : 2.59 g

Karbonhidrat : 29.47 g

şeker 4.80 g

kalsiyum : 49 mg

demir : 2.89 mg

magnezyum : 48 mg

fosfor 168 : mg

potasyum : 291 mg

sodyum : 243 mg

çinko : 1.53 mg

Diyette Beyaz Leblebi Kullanmak

leblebi2

Öncelikle sizden gelen beyaz leblebi kilo yapar mı? sorusuna ne bir yanıt verelim.Beyaz leblebi tuzlu yada tuzsuz olsun içerdiği düşük kalori ve tüketildiğinde verdiği tokluk hissi sayesinde kilo yapmaz.Öğün aralarında aperatif olarak gönül rahatlığı ile beyaz leblebi yiyebilirsiniz.

Sarı Leblebiyle Beyaz Leblebi Arasında Kalori Farkı Var Mıdır?

leblebi4

Diyetisyeniniz sizin günlük tüketeceğiniz gıdaları ve bu gıdalardaki kalori miktarlarını ayarlarken bunu sizin kütle indeksinize göre yapar.Bu yüzden diyet için leblebi kullanacaksınız bu kesinlikle beyaz leblebi olmalıdır.Peki neden beyaz leblebi olmalıdır?

Nohut beyaz ve sarı leblebiye de dönüştürülmeden önce işlenir.Beyaz leblebi ile sarı leblebinin işlem şekilleri çok farklıdır.Beyaz leblebinin kabuğu çıkarılmaz ve serttir.Sarı leblebi daha fazla işlenir daha fazla kavrulur.Metabolizmaya sağladıkları kalori miktarı ikisinde de aynıdır.

Leblebi Yiyerek Öğün Geçirebilir Miyim?

kuruyemis4

Bazı kişiler öğle öğününü bu şekilde geçiştirmeyi düşünebilir.Bu düşünce çok yanlış bir düşüncedir.Hiç bir aperatif kuruyemiş öğünün yerini tutmaz.Vücudunuzun alması gereken besin maddelerini geçiştirdiğiniz öğünlerde alamamış olursunuz.Bu da doğal olarak sağlık sorunlarının doğmasına sebep olur.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık