Reklam

Ella Adet Gecikmesi Yapar mı?

Ella Adet Gecikmesi Yapar mı?

 

   Ella  korunmasız cinsel ilişkiden ve ya korunma yöntemlerinde sorunlar olmuş başarısız korunmayla gerçekleşen cinsel ilişkiden sonra istenmeyen gebelik durumunu engellemek için kullanılan bir acil durum hapıdır.Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinir.Beş gün içerisinde kullanılabilir.

Ella Ne Yapar Neye Yarar?

  Normal şartlarda spermler yumurtaya ulaştığı zaman   döllenmesi gerekir ve Ella bunu engellemeye çalışır , Ella’nın etken maddesi ‘Ulipristal’ denilen bir maddedir buda yumurtalıklardan yumurta atılımını gerçekleştirmeye yarar.

Ella Kullanıp Hamile Kalan Var Mı?

    Ella v.b ertesi gün hapları kullanan 100 kadından 1 – 2 sinin hamile kaldığı gözlemlenmiştir. Diğer haplar gibi Ella da hiçbir zaman %100 sonuç garantisi vermez bu yüzden mümkün olduğunca gebelik oluşmasını istemediğimiz cinsel ilişkilerde korunmaya özen göstermeliyiz.

    Ella bir doğum kontrol hapı değildir ve doğum kontrol hapı gibi kullanılmaması gerekir. Ella yılda sadece 2 (iki ) kez kullanılabilir.

Ella Adet Düzenini Bozar Mı?

   Ella v.b ertesi gün hapları içlerindeki hormonlar ile rahim içerisinde geçici bozulmalara neden olabilir ayrıca  Ella v.b ertesi gün haplarıyla birlikte vücudunuzun horman düzenine müdahale ettiğiniz için adet kanamasının çokluğunda , zamanında ve süresinde değişmeler olabilir fakat büyük oranla bu değişimler kısa zamanda normal haline gelicektir.

Ella Adet Gecikmesi Ne Kadar Sürer?

   Her kadının adet düzeninde farklılıklar olduğu gibi Ella kullanımında da bir adet gecikmesi gerçekleşecek olursa buda kadın dan kadına farklılık göstericektir.

Ellanın Yan Etkileri Nelerdir?

  • Kusma
  • Baş dönmesi , Baş ağrısı
  • Ağrılı adet kanaması
  • Alt karın ve kalçada ağrı
  • İshal
  • Meme hassasiyeti
  • Duygu durumlarında ani değişiklikler

Bunlar en yaygın görülen yan etkilerinden bağzılarıdır .Daha detaylı bilgi için Ella kutusu içerisinden çıkan prospektüsü okuyunuz.

Ella Yan Etkileri Ne Kadar Sürer?

Baş ağrısı , baş dönmesi , kusma , ishal gibi yaygın yan etkileri görülebilir genelde bu yan etkiler bir kaç günde ortadan kalkar bu yan etkilerin uzun sürmesi durumunda yada hapı aldıktan 1-2 saat sonra , ertesi sabah kusma olursa hemen doktorunuza başvurun ancak genelde  Ella nın yan etkileri bir kaç gün içinde hormonal dengenin tekrar düzene girmesiyle ortadan kalkar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık