Reklam

Ella Kullanıp Hamile Kalan Var Mı?

Ella Kullanıp Hamile Kalan Var Mı?

Ella olarak bilinen ilaç aslında ülkemizde de kullanımı mevcut olan norlevo doğum kontrol hapına rakip olarak ortaya çıkmıştır.Ellanın en çok bilinen özelliği 120 saatlik bir etki süresinin olmasıdır.

Ellanın kullanım süresi olan 120 saat ilişki esnasında yaşanan prezervatif yırtılması,spiral kaymasından şüphelenmek yada içeri boşalma gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında geçirmemesi gereken süre zarfıdır.

Ella İçtim Hamile Kaldım

Ella ertesi gün hapının kullanımı genel olarak %70 etkiye sahiptir.Bu oran ilişkiden sonra hemen içilmesi ile biraz daha artabilir fakat %100 de yüzlük bir koruma sağlamaz.Ella ertesi gün hapı kullandığınız doğum kontrol yönteminde yaşadığınız aksilik sonucunda oluşabilecek gebelik ihtimallerini engellemek için kullanılan doğum kontrol yöntemine ek olarak kullanılabilecek bir yöntemdir.Kadın doğum uzmanları da Ella ertesi gün hapı gibi hapların doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmasını önermezler.Çünkü bu tarz ilaçlar kullanmak gebe kalmayacağınız anlamına gelmez.Eğer düzenli bir ilişkiniz varsa uzmanlarında belirttiği gibi spiral ile korunma yöntemini seçmeniz gerekir.

Ella Adet Düzenini Bozar Mı?

Ella kullanıldığı etken maddeler sonucunda adet gecikmeleri yaşayabilirsiniz.İlacı kullanan çoğu kullanıcının adetinde gecikmeler görülür.İlacı kullanıp adetinizin 2 hafta gecikmesi bile söz konusu olabilir.

Ella Yan Etkileri Ne Kadar Sürer?

Ella ertesi gün hapı kusma,baş dönmesi,halsizlik gibi rahatsızlıklara yol açabilir.Bu etkilerin süresi kişiden kişiye göre değişmektedir.Bazı kişiler bu tarz etkiler hiç görülmez bazı kişilerde ise özellikle vücut direnci zayıf kişilerde etkiler 1 ay sürebilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık