Reklam

Haşimato Hastaları Nasıl Zayıflar?

Haşimato Hastaları Nasıl Zayıflar?

Haşimato hastalığı bağışıklı sisteminin düşmesinin  sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Haşimato tipi tiroid rahatsızlıkları tiroidde meydana gelen iltihaplanma sonucunda oluşur.Haşimato tiroidinin ilerlemesi tiroid yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Haşimato tiroidinin oluşması sonucundan vücut kendi dokularını ayırt edemez ve vücudun kendi dokularını yabancı bir dokuymuş gibi algılayan savunma sistemi vücudun kendi dokularına zarar verir.Tiroidin kendi içerisinde hücrelere zarar vermesi sonucunda tiroid bezi küçülür ve tiroid yetmezliği oluşur.

Uzman hekimlerce de şu an haşimato hastalığının tedavisi pek bilinmemektedir.Haşimato hastalığının sonucunda oluşan tiroid yetmezliği için belirli diyetler ve tedaviler uygulanabilir.

Haşimato Diyeti

hasimato-diyeti

Haşimato diğer Glisemik İndeks diyeti olarak geçer.Yani Gİ diyeti Glisemik İndeksi düşük olan yiyecekleri terci etmek için yapılmış bir diyettir.

 • İlk olarak Gİ’si düşük gıdalar tüketilmek gerekmektedir.Mesela karbonhidrat içeren besinlerin Gİ’si yüksektir.
 • Tüketilecek gıdaların yada yenilecek olan yiyeceklerin Gİ değerini önceden öğrenmek gerekir ve Gİ değeri yüksek olan yiyeceklerin tercih edilmemesi gerekir.
 • Metabolizmanın faaliyetine göre günlük alınacak kalori miktarı belirlenmeli ve bu kalori miktarının altında yada üstünde kalori alınmamalıdır.
 • Genelde başlanılan diyetin devam etme oranı ülkemizde oldukça düşüktür.Bu yüzden diyete başladıktan sonra kesin kararlılıkla diyet devam ettirilmelidir.
 • Özellikle lifli besinlerin tüketilmesi Haşimato hastaları için büyük önem taşımaktadır.Çünkü lifli gıdalar Gİ değer düşük ve tok tutucu etkiye sahiptirler.
 • Basit şeker alınmamaya dikkat edilmelidir.Şeker alınacaksa da bal gibi doğal gıdalarla vücudun karbonhidrat ihtiyacı karşılanmalıdır.

Haşimato Hastaları Nasıl Kilo Verebilir?

hasimato-hastalari-nasil-kilo-verebilir

 • Yağ kullanımında zeytin yağını tercih etmek büyük artıdır.Zeytin yağı çok hafif bir yağdır ve kalorisi diğer yağlara göre daha düşüktür.
 • Süt ürünlerini seçerken yağsız süt ürünlerini tercih edin.Yağsız süt ürünleri de kalori bakımından düşüktür ve bu da sizin belirlediğiniz kalori miktarının dışına çıkmamanıza yardımcı olacaktır.
 • Öğünlerinizi düzenleyin.Günde mümkünse 3 öğün beslenin ve mutlaka ara öğünleriniz de olsun.
 • Ekmek seçimlerinde beyaz ekmek tercih etmeyin.Beyaz ekmek yüksek miktarda basit şeker içerir ve bu da sizin Gİ değerinizi yükseltecektir.Beyaz ekmek yerine lif bakımından zengin ekmekler tercih edin.Bunlar tam buğday ekmeği çavdar yada kepek ekmeği olabilir.
 • Yemeklerinizde almanız gereken kalori miktarı kadar yiyin.Eğer bunu başaramıyorsanız almanız gereken kalori miktarına ulaşana kadar yemekleriniz yavaş yavaş azaltın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık