Reklam

Hemorajik Kist Gebeliğe Engel Mi?

Hemorajik Kist Gebeliğe Engel Mi?

Yumurtalık kistlerinde en çok görülen kist çeşidi hemorajikum kistidir.Hermorajik kistinin oluşmasının sebepleri arasında follikül kistinin içerisinde kan birikmesi vardır.İçerisinde kan birikmesi sonucunda kiste büyüme olur.Bu büyüme yaklaşık olarak genelde 4-5 cm arasında görülür.

Hemarojik Kistinin Nedenleri Nelerdir?

Hemorajik kist sağ yada sol kistte görülebilir.Sadece sağ yada sadece sol kistte görünür demek hata olur fakat genellikle iki kistte de bulunduğu nadir görülmüş vakalardır.

Hemorajik kist genelde gebeliği arttırma için uygulanan yumurtlama tedavisi gören kadınlarda görülür.Kan pıhtılaşması olarak bilinen hastalığa sahip kadınlarda da sıklıkla görülmektedir.

Hemorajik Kisti Nasıl Fark Edilir?

Genellikle hermorajik kisti ilişki sırasında yaşanan acı ve ağrılar sonucunda kendini belli eder.Eğer spiral kullanan biri değilseniz ve ilişki sırasında ağrı yada acı yaşıyorsanız bunun sebebi hemorajik kist olabilir.

Hemorajik Kisti Tedavisi

Yaşanan ağrı yada acı şikayetinden ötürü jinekoloğa görünen hastaların ultrason muayenesi esnasında görülür.Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 3-4 santimlik bir kitle olarak fark edilir.İlerleyen aşamalarda ise 4-6 cm olarak görülebilir.

Hemorajik kistleri belirli bir büyüklüğe geldikten sonra patlayabilir.Patlayan kist karın altında kanamalarda müdahale gerekir.Patlayan kist şiddetli ağrı ve acıya sebep olur.Kistin patladığının anlaşılması bu şiddetli ağrı ve ac sonrasında ortaya çıkar.

Ameliyat esnasında çok nadir olarak risk teşkil ettiği yumurtalıklar alınır.Hemorajik kistiniz varsa bu konuda endişeniz olmasın.Uzman bir doktora göründüğünüzde doktorunuz sizin için tüm önlemleri alıcaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık