Reklam

Rahim Biyopsi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rahim Biyopsi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rahim Biyopsisi rahimde anormal kanama neden olan parçaların alınma işlemidir.Bu uygulamanın yapılmasının amacı teşhis için yada tedavi için olabilir.Uygulama yapılmadan önce dilatasyon rahim ağzı genişletilerek rahim biyopsisinin daha rahat yapılması sağlanır.

Rahim Biyopsisi Neden Yapılır?

Genel olarak rahim biyopsisi kadınların rahimlerinde aşırı kanamaya yol açan parçaların alınması sonucu gerçekleştirilir.Rahim Biyopsisinin diğer yapılma amacı ise rahimde yer alana kistin yada polipi iyi yada kötü huylu olup olmadığının incelenmesi için yapılır.Alınan parça patolojik olarak olarak laboratuarda incelenir ve çıkan sonucu göre uzman hekim tarafından tehşis konulur.

Düşükten sonra da bazen rahimde parça kalabilir.Bu parçada yürüme ve koşma gibi hareketler sonucunda rahimde yaralara yol açabilir.Bu yaralanmalar sonucunda adet dışın kanamalar görülebilir.Bu yüzden çekilen ulturasondan sonra rahimde herhangi bir parça tespitinde bulunulursa bu parça basit bir operasyonla alınır.

Rahim Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Rahim biyopsisi genelde hastane kliniklerinde yapılmaktadır.Diğer bir yandan özel olarak doktorlar muayenehanelerde de bu işlemi yapabilmektedirler.Rahim içerisinde herhangi bir parçanın olup olmadığını tespit etmek için uzman doktor histeroskopi kullanarak parçanın nerede olduğu tespit edilir.Sonrasında ise rahim ağzının genişletilmesi gerekir.Bu yüzden doktorunuz bazı ilaçlar kullanabilir.Sonraki aşamada ise hastaya anestezi verilerek rahim biyopsisi gerçekleştirilir.

Rahim Biyopsisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Yapılan operasyon kısa sürede gereçkleşen bir operasyondur ve operasyonu geçiren kişi 2 saat sonrasında evine gidebilir.
  • Biyopsi sonrasında karın ağrıları yaşanabilir.Ama artan ateş,baş dönmesi,kusma ve mide bulantısı gibi durumları doktorunuza belirtmeniz gerekir.
  • Bir hafta boyunca ani hareketlerden kaçınmak gerekir.Özellikle bir ay boyunca ağır kaldırılmaması gerekir.
  • Günlük spor yapıyorsanız bu gibi yoğun hareket gerektiren faaliyetlere bir süre ara vermelisiniz.
  • Ameliyatlı bölgenin mikrop kapmaması için vajinanın temiz tutulması gerekir.
  • Eğer bir kaç gün içerisinde ayaklarınızda kızarıklıklar yada morluklar oluşursa bunu doktorunuza bildirin.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık