Reklam

Yeni Doğum Yapan Annenin Sütü Gelmiyorsa Ne Yapılmalı?

Yeni Doğum Yapan Annenin Sütü Gelmiyorsa Ne Yapılmalı?

Bebeğin doğumundan 6-7 saat sonrasında annede süt oluşumu gözlemlenir.İlk olarak kolostrom adı verilen sıvı salgılamaya başlayan anne bebeği için gerekli olan ve bağışıklık sistemi güçlendirecek olan bu süt çeşidinin içerisinde yoğun olarak antikor,vitamin,mineral ve proteinler yoğun olarak bulunmaktır.İlerleyen aşamlarda süt annenin vücudu süt üretmeye başlar.Üretilen sütün miktarı bir çok etkene bağlıdır.

Anne Sütünü Arttıracak Yöntemler

  • Anne sütünün artması için en çok tüketilmesi gereken besinler sulu gıdalardır.Özelikle bu dönemde hoşaf,kefir,ayran gibi içeceklerin tüketilmesi annenin sütünü arttıracaktır.
  • Masaj yapmak ve annenin kasılan vücudunu rahatlatmak süt üretimini arttıracaktır.
  • Turuncu renkteli havuç,balkabağı gibi sebzelerin tüketilmesi süt üretimini artırır.
  • Protein ağırlıklı gıdaların tüketilmesi yine anne sütünü arttırmada önemli bir rol oynar.Anne sütünün büyük bir bölümü proteinden oluşmaktadır ve annenin vücudu süt üretimi sırasında en çok protein ve suya ihtiyaç duyar.
  • Yapılan araştırmalarda mutlu annelerin gün içerisinde ürettikleri süt miktarının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.Eğer bebeğinizin daha sağlıklı ve daha iyi beslenmesini istiyorsanız moralinizi yüksek tutun ve kendinizi mutlu edecek şeyleri sıklıkla yapın.
  • Rezene çayı anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir.Ayrıca rezene çayı annenin vücudunun rahatlamasını sağlar bununla birlikte anne deliksiz uyku ihtiyacını da gidermiş olur.Rezene çayının kullanırken dikkat edilmesi gereken husus günlük 3 bardağı geçmeyecek şekilde kullanılmasıdır.Fazla içilen rezene çayı süt oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.
  • Tam tahıllı ekmeklerin tüketimi yine annenin sütünü arttırmada olumlu etkiye sahiptir.Bebeği emzirme döneminde annenin reçel,çikolata ve beyaz ekmek gibi basit şeker içerin gıdalardan kaçınması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık